Toaleta jako nástroj autority

úterý 24. květen 2011 18:36

V Pekingu se před minulou olympiádou rozhodli vytvořit jakousi další "revoluční" normu. Není nad to, když se "chytré" hlavy sejdou...

Maximálně dvě mouchy či dva pohozené kusy odpadků byly povoleny na veřejných záchodcích v Pekingu. Čínské úřady tak uvedly tři roky před konáním olympiády v Pekingu do chodu mašinérii, která v metropoli zpřísnila hygienická opatření před tolik očekávanou událostí.

Kolem čtyř set pracovníků mělo dohlížet na dodržování této normy. Peking tak vyhlásil největší toaletní revoluci v dějinách. Sportovci tak měli být ušetřeni obtížného hmyzu. Úroveň současných většinou páchnoucích a někdy i nesplachovacích toalet tak byla povýšena o několik hvězdiček. Sportovec a nejen on si tak mohl vychutnat příjemný posed na "straně". Stávající úroveň toalet by snad vyhovovala jen lukostřelcům nebo vrhačům disku. Ti jsou patřičně vyzbrojeni.

Čína se tak i vzhledem k autoritativnímu režimu posunula směrem na západ. Před olympiádou byl  vydán jasný příkaz označit toalety hvězdičkou podle úrovně. I když v jiných zemích bývají hvězdičkou označovány hotely, Čína nezůstala pozadu a na  druhou stranu získala vysoký potenciál originality. A možná tím mocipáni sledovali pouze jediné: Dát světu na vědomí že i ten jejich systém dokáže ohromit. Otázkou zůstává, jestli tím vůbec dokázali přimět nebohé uživatele k zásadní úvaze nad tak „palčivým“ problémem. Na těchto místech obvykle člověk moc nepřemýšlí o vlivu čistých toalet na „světový mír“. Nabízí se pouze možnost změny provládního hesla: "Vy máte pětihvězdičkové hotely...  my zase hajzly". Holt každému co jeho jest.

Patrik Weiss

Patrik Weiss

Patrik Weiss

Názorový surrealismus k dění politickému i zábavnému či jen nutkavá potřeba komentáře.

Nemá cenu litovat toho co jsme nezažili.

 

TOPlist

Tipy autora

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky