Internetoví žoldáci

středa 25. květen 2011 11:44

Někteří jedinci dostali příležitost nejen si přivydělat, ale posloužit zároveň svému vůdci. Čína je důkazem toho jak lze příkladně provádět manipulaci méně okatým způsobem.

Cenzura internetu v Číně existuje. O tom není pochyb. Armády cenzorů dennodenně zbavují své ovečky nepřístojného obsahu. Chrání jejich duši před viry ze západu. Lustrovat a zakazovat přístupy k informacím je v této zemi běžné.

Mocipáni se rozhodli posílit svůj vliv a začali najímat rekruty z řad obyvatelstva a vytvářet z nich obyčejné žoldáky vládnoucího režimu. Jejich posláním nejsou nějaké laciné propagandistické výstřelky, na které už dneska nikdo nereaguje, ale promyšlená infiltrace svých (toto zájmeno není zrovna výstižné) názorů velebících pro Maovský režim do nejrůznějších diskuzí a snažit se tak přesvědčovat ty kteří jsou na pochybách o jediné a správné volbě.

„Wu Mao“ jak se těmto internetovým žoldákům říká se v Číně rychle stala nadávkou. Označení někoho za „50 centů“ může pro dotyčného znamenat na jedné straně vylepšení svých preferencí k přijetí do strany, ale naopak také doživotní označení za přisluhovače režimu.

Lékaři internetového mínění nejsou jen studenti, kteří si přivydělávají na studia, ale i úřednící a státní zaměstnanci. Jejich důvody pro toto konání neznáme, ale pouhý přivýdělek to určitě nebude. Najde se dost fanaticky oddaných lidí, kteří opravdu věří ve správnost počínání „své“ strany a snad doufají, že tímto alespoň trochu zbaví své blízké toho západního semene nenávisti.

Žoldáků jsou desetitisíce,  a jednotlivé provincie či pracovní jednotky rekrutují stále další zájemce o tuto službu vlasti.

Do popředí se dostává zájem vyšších míst o lidi, kteří jen nepapouškují provládní hesla typu „Ať žije strana“, ale lidi kteří dokáží využít situace k rozvedení diskuze nenápadně tak proklouznout mezi ostatní aniž by zapadli bez povšimnutí. Jejich názory tak díky cenzuře po pár dnech v diskuzích zůstávají a jsou snadno zapamatovatelné.

Nezbývá než doufat, že ne každý žoldák je školeným psychologem a svými poznámkami dokáže oklamat ostatní. Díky cenzuře jsou Číňané přece jen více kovaní ve schopnostech oddělit pouhou propagandu od skutečného osobního názoru člověka.

Patrik Weiss

Patrik Weiss

Patrik Weiss

Názorový surrealismus k dění politickému i zábavnému či jen nutkavá potřeba komentáře.

Nemá cenu litovat toho co jsme nezažili.

 

TOPlist

Tipy autora

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky